Sponsor:

Server and Web Integrator
Link:
Kloxo-MR logo
6.5.0 or 7.0.0
Click for "How to install"
Donation/Sponsorship:
Kloxo-MR is open-source.
Donate and or Sponsorship always welcome.
Click to:
Click Here
Please login or register. 2024-03-28, 22:50:38

Author Topic: kloxo 6.1.12 si kloxo-mr  (Read 16314 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline dfreddie

  • Valuable Member
  • *
  • Posts: 98
  • Karma: +0/-0
    • View Profile
kloxo 6.1.12 si kloxo-mr
« on: 2013-02-25, 22:13:18 »
Salut,

Desi nu-mi este straina limba engleza vreau sa profit sa scriu in limba materna. Astfel salut pe toti cei de pe acest forum!
Problema: am instalat un kloxo 6.1.12 de ceva mai mult de un an de zile. In acest weekend ar fi trebuit sa instalez ceva ce probabil foloseste PHP > 5.3 (owncloud).
Astfel am incercat sa instalez kloxo-mr 6.5.X.X peste kloxo 6.1.12. Finalitatea a fost ca n-am reusit sa fac upgrade-ul ... insa am reusit sa-mi "fac praf" serverul, in sensul ca aplicatiile ce foloseau php dau eroarea: Fatal error: Call to undefined function mcrypt_create_iv() in /home/xxx/yyy/system/library/encryption.php on line 8 si nici pagina de log-in de la kloxo nu mai functioneaza (blank page).

Intrebare: exista vreo metoda eficienta de a face upgrade-ul la 6.5.x.x (am citit ce s-a postat si niciuna din metodele de upgrade nu sunt functionale ... cel putin la mine) sau ... cum aduc 6.1.12 "back as it was"?

Multumesc frumos!
« Last Edit: 1970-01-01, 01:00:00 by Guest »

Offline dfreddie

  • Valuable Member
  • *
  • Posts: 98
  • Karma: +0/-0
    • View Profile
Re: kloxo 6.1.12 si kloxo-mr
« Reply #1 on: 2013-02-26, 02:50:28 »
OK. ... Am reusit sa accesez pagina in discutie dupa ce am instalat php5x-mcrypt. Am pus "x" fiindca dupa incercarea de upgrade a serverului am ramas cu repos kloxo-mr.repo si cu php53u. Am facut upgrade la php54, instalat php54-mcrypt si pagina e ok. Mai putin pagina de login a lui kloxo! E goala, "blank". Daca nu reusesc va trebui sa fac toate modificarile sau adaugirile manual ... asa ca ... la ce mai am nevoie de kloxo? :)
Poate exista o solutie ... totusi.
Multumesc.
« Last Edit: 1970-01-01, 01:00:00 by Guest »

Offline techpad

  • Junior Member
  • *
  • Posts: 6
  • Karma: +0/-0
    • View Profile
Re: kloxo 6.1.12 si kloxo-mr
« Reply #2 on: 2013-02-27, 18:47:02 »
Quote from: "dfreddie"
Salut,

Desi nu-mi este straina limba engleza vreau sa profit sa scriu in limba materna. Astfel salut pe toti cei de pe acest forum!
Problema: am instalat un kloxo 6.1.12 de ceva mai mult de un an de zile. In acest weekend ar fi trebuit sa instalez ceva ce probabil foloseste PHP > 5.3 (owncloud).
Astfel am incercat sa instalez kloxo-mr 6.5.X.X peste kloxo 6.1.12. Finalitatea a fost ca n-am reusit sa fac upgrade-ul ... insa am reusit sa-mi "fac praf" serverul, in sensul ca aplicatiile ce foloseau php dau eroarea: Fatal error: Call to undefined function mcrypt_create_iv() in /home/xxx/yyy/system/library/encryption.php on line 8 si nici pagina de log-in de la kloxo nu mai functioneaza (blank page).

Intrebare: exista vreo metoda eficienta de a face upgrade-ul la 6.5.x.x (am citit ce s-a postat si niciuna din metodele de upgrade nu sunt functionale ... cel putin la mine) sau ... cum aduc 6.1.12 "back as it was"?

Multumesc frumos!

Din cate am testat eu upgrade-ul la kloxo-mr nu functioneaza.
Cel mai bine e sa configurezi o masina noua si sa muti copiie de rezerva pe masina nou creata.
Eu persolnal rulez kloxo in vps-uri, asa pot si restaura rapid din backup-uri in caz de dezastru.
« Last Edit: 1970-01-01, 01:00:00 by Guest »

 


MRatWork Affiliates:    BIGRAF(R) Inc.    House of LMAR    EFARgrafix

Page created in 0.044 seconds with 21 queries.

web stats analysis